Органско нане - ефикасно за млада и масна кожа

Хормонските промени кои го следат пубертетот на младешката кожа предизвикуваат зголемено лачење на себум (маснотија на кожата), при што кожата е посебно наклонета кон создавање на акни и мозолчиња. Вообичаено, проширените пори стануваат затворени, со што се спречува нормалниот тек на себумот и другите производи на метаболизмот на површината на кожата. Дополнителните бактериски инфекции доведуваат до создавање на воспалени процеси.

LOGONA производите за масна и проблематична кожа содржат органско нане и природна салицилна киселина од кора на врба. Делуваат антибактериски, а со редовна употреба се спречува појавата на создавање на нови мозолчиња (акни) и лузни (цикатрикси). Го регулираат маслено - водениот баланс. Производите особено се погодни за нега на кожата за време на пубертетот и за оштетена кожа кај возрасните.

  

ЛОГОНА гаранција за квалитет
 
  • Во согласност со строгите критеруими на NaTrue за сертифицирана природна органска козметика
  • Без синтетички бои, мириси и конзерванси
  • Без парафински масла или било кои други суровини од нафтената индустрија
  • Made in Germany: развиена и произведена во Германија
  • Произведена од растителни масла и екстракти од ОРГАНСКО производство
  • Без тестирање на животни
  • Дерматолошки испитана
  • Повеќето од производи се "vegan" (без суровини од животинско потекло), без глутен и без лактоза.